FAQ  •  Register  •  Login

Quidox, felicitari si..Punct.

<<

dulce

Post 21 Nov 2016, 19:57

Quidox, felicitari si..Punct.

Intai sa precizez ca NU L cunosc pe Quidox in ..nici un fel, nici macar un dungeon nu am facut cu el. Si ceea ce zic acum NU este ceva de genul " Sefu'...era sa aveti o scama ..". Asadar, in legatura cu raidul de duminica seara, trebuie sa spun ca a fost nu BINE ci Foarte Bine organizat . DE CE? Sa luam DOAR in considerare ca au fost mai multi sociali decat alts intre cei 29 de oameni, si ..da, nu au fost decat 2 wipe ( parca ?.. :?: ) ...si nu la EN, ci la...ToV..unde..majoritatea se gasea prima oara. Astea-s aprecierile....Ceea ce nu a fost deloc placut..doar s-a auzit..:p..Un Semierectil, care tot vb si tot vb si tot vb, vrand la un moment dat, la ultimul boss din Trial, CHIAR sa dea pe unu-altu' AFARA raid ...sa faca totusi last boss, EL- Preafericitul -Zeu si noi, ceilalti, sarmani muritori....AH, scuze, vroia sa dea afara din raid cu MANA LU" QUIDOX ( ai demonstrat Quidox, ca ai coloana cervicala si ...ca Prea-Mult-Cunoscutul-Moise, ai rezistat tentatiei..:p ). Tare faza.... Una peste alta, a fost ok . Mi a placut . Sincer. Chiar daca se puteau sesiza discrepante intre sinapsele....Mai conteaza? :) Sa fim sanatosi, ca WoW sa ne toace timpul cat mai mult posibil.
P.S. Mah, oameni....este prima guilda de Ro ( /continuarea alteia ...) care poate sa fie chiar o mare familie Ro-WoW....Mai sunt nervi, e normal sa ne aratam muschii si boasele cateodata, face parte din noi..dar haideti sa nu ne luam prea in serios, doar E JOC si vrem sa ne JUCAM . TOTI ?:)

Mrs. Pa
<<

Nicolas

Post 24 Nov 2016, 02:14

Re: Quidox, felicitari si..Punct.

Eu sunt acel semierectil de care spui tu. Eu am tot comentat pentru ca la gr1 ma ocupam de tactici si atata timp cat vin oameni care nu stiu ce sa faca acolo, dar vor sa bata bosi si sa ia loot ca sa faca wq sau achivuri, eu nu am cum sa nu va spun ce sa faceti si sa nu stati in tot felul de pete! In acel grup au fost raideri cu mainurile (nu alts) care chiar aveau nevoie de acel item si era un upgrade mare. Am insistat sa se dea la main raider pentru ca noi avem o grupa de raid cu care facem progres. Daca ai fost raider stii despre ce vorbesc si cat de util era acel item pentru un raider la progres. Am vrut sa scoatem oamenii low si cei fara habar de tactica sa batem acel boss pentru loot si pentru ca sunt sigur pe mine ca stiu ce trebuie sa fac la acel boss! De ce sa sufere 20 pentru altii 9 ? Si sunt sigur ca din aia 29 foarte putini, maxim 10, au batut in resetul ala pe Helya.
<<

dulce

Post 28 Nov 2016, 10:29

Nicolas, eu nu vb de nici un item, si DA , ai dreptate, cei care raideaza au IN TOATE CAZURILE PRIORITATE. Uite, imi tare rau , nu vreau sa intru in conflict cu nimeni, mai ales ptr un joc. Cu ata mai mult........crede ma, aveti toata aprecierea mea ( si nu numai ) ptr ceea ce faceti si, mai ales, CUM faceti. Dar , omule, voi ai spus ca este raid de sociali...apoi tot voi vreti sa ....<< curatati >> echipa ...... Hai sa fim consecventi, sa tinem unii la altii... macar in eter.... Eh, crede ma, este mai frumos si muult mai constructiv sa << bati >> un boss dupa 10 wipe, decat.. ..din prima. Multumesc, eu pun aici punct. Promit sa ne vedem odata la un coniac.Pana atunci..Pace.
<<

Choran

Post 08 Dec 2016, 12:03

Salut,

acum am apucat sa citesc postul de mai sus si mi-am zis ca este locul perfect pentru a scrie cateva randuri.
Incep prin a mentiona ca pe Quidox il stiu de 16 ani, chiar daca nu am mai raidat cu el vreodata, in viata personala am facut multe chestii impreuna.
Da, este un super baiat si nu ai cum sa te certi cu el. Intr-adevar, a exista o problema in week-end intre mine si el, de la o trinketa (titatforge UrsocHC) pe care a primit-o Inshight (care are rank de social) si care nu s-a prezentat ieri la raid, cu toate ca Quidox m-a asigurat ca el este raider. Ma rog, am trecut peste, nu loot-ul este telul meu in wow, ci progresul.
A doua problema ar fi atitudinea lui Nicolas. Da, stiu ca sunt nou si ca nu am dreptul sa ma iau de un veteran, dar nu asta fac. Vreau doar sa imi exprim o parere. Aseara s-a facut ToV HC cu grupele de 1 si 2 (asta pentru ca G2 nu mai exista). Primul lucru pe care Nicolas la spus a fost sa nu indrasnim sa ii dam whisper vis-a-vis de loot ca da kick. Cred ca atitudinea corecta ar fi sa ii explici omului de ce ai dat asa loot-ul, este mai inteligent si nici nu creaza frustrari/suparari. A veni cu amenintari de kick, demode sau mai stiu eu ce, nu are cum sa faciliteze un mediu linistit pentru raiding/progres.
O alta atitudine care m-a deranjat a fost cand a spus ca nu o sa primim loot daca nu ne jucam clasele asa cum trebuie, ca daca nu stim tacticele si ce a mai fost. Sunt total de acord, dar modul cum o spui conteaza cel mai mult. Avand in vedere ca erau oameni de la G2, si in trecut G2 era la 2 bosi distanta de G1 (pe Mythic), asta inainte ca G2-ul sa fie destramata si luati playeri la G1, cred ca nu prea eram oameni care sa nu ne stim clasa sau cum sa jucam. Acum, daca unul de la G2 este luat la progres la G1 si face pentru prima data un encounter, despre care doar a citit si nu a participat la el, nu are cum sa aiba acelasi randament ca un player de la G1, care a facut mecanica la acel boss de 10 ori si i-a intrat in reflex. Cred ca Nicolas putea sa spuna doar ca loot-ul este principal pentru G1, pentru ca trebuie progress, si nu mai supara pe mine.
A 3 a chestie pe care as vrea sa o punctez este G2-ul. Am intrat in guilda asta sa raidez, nu sa vin duminica seara la raidurile cu alts, social si restul. Imi place progresul nu sa fiu boostat.
Daca mi se permite, o sa incep sa recrutez in-game, pentru G2, cu mentiunea ca ii redirectionez pe toti catre Quidox si Nicolas.
Acum, daca o sa reusesc/reusim sa punem G2-ul pe picioare iar , as vrea sa nu mai fie luati oameni saptamanal la G1. Asa doar G1 progreseaza si G2 doar ii imbraca. Nu este chiar fair.

Cam asta am avut de spus, sper ca m-am facut inteles. Nu acuz ca sunt nebun, acuz/corectez pentru progres.

PS. Nicolas, nu am nimic cu tine frate, ceea ce faci tu pentru G1 este jos palaria, dar schimba atitudinea, te rog.

Bafta!
<<

Nicolas

Post 20 Dec 2016, 00:11

Mersi pentru feedback. Stiu ca atitudinea mea este una diferita. As vrea doar sa va puneti in locul unui raid leader (nu in locul meu) si sa vedeti la ce concluzii puteti ajunge. Este greu cu lootul cand 5-7 playeri iti dau wisper dar de ce a luat ala itemul si nu l-am luat eu? Sau ala e social sau etc. Nu stiu de ce, dar la Dina nu venea nimeni sa comenteze despre loot. Toata lumea stia "legile" de a fi raider la gr1. De cand a plecat el totul s-a sucit. Pretentii, putin progres, putin interes pentru clasa fiecaruia pe care o joaca si mult slacking. Eu tot ce imi doresc este ca guilda Twisted sa redevina ce a fost in trecut chiar de e nevoie sa schimbam playeri, raid leaderi, sacrificarea altor playeri din guilda s.a.m.d.
Si aici va includ si pe voi. Noi de fiecare data avem niste loguri care spun despre fiecare player cum joaca. Daca nu ai fost contactat asta inseamna ca nu ai jucat destul de bine pentru gearul pe care il ai pe tine. Sau poate tu joci bine, dar ai stats proaste pe tine si ench, sockete diferite de ce ar trebui pentru ilvlul tau.
Si ca final.. ganditi-va cum ar fi sa dam wipeuri razand. Ar enerva pe multa lume treaba asta. Practic esti acolo de mascarici si sa incurci raidul, te joci cu timpul altora. Si atata timp cat eu voi da lootul, vor primii playerii care sunt prio pentru progres, apoi cei de backup si la final sociali alts etc. Sper sa gasim cat mai repede un RL mai capabil decat mine care sa scoata cele mai bune rezultate cand vine vorba de progres si sa impace pe toata lumea cand vine vorba de loot.
PS: Choran din partea mea ai mana libera de a recruta playeri si de a incerca sa refaci gr2.

Later edit: Daca vreti sa faceti chestii de fun gen raids, old raids, achivs, etc, puteti pune in calendar cu free join si vine cine vrea, dar nu in zilele de raid
<<

Choran

Post 21 Dec 2016, 22:36

Mate, crede-ma ca nu as vrea sa fiu in locul tau si am si scriu ca te felicit pentru ceea ce faci la raid. Eu critic doar atitudinea, nu capacitatile tale de player si RL.
Da, ai dreptate, nu poti sa nu te enervezi cand primesti atatea sw -uri cu plangeri despre loot, m-as enerva si eu. Eu sper sa invete lumea si sa nu mai faca chestia asta.
Vis-a-vis de dps-ul/eficienta mea la raid ...nu stiu ce sa zic, logo-urile iti arata intr-adevar cifrele acelui player, dar cred ca mai conteaza si cat de mult ai practicat mecanica la respectivul raid. Cand exista G2 nu cred ca am dezamagit asa mult, cred ca faceam progres si era ok. Dar man, eu nu vreau loc la G1, nu cred ca sunt echipat/pregatit pentru asta. As fi preferat sa existe G2, sa nu fi plecat oamenii la G1. Poate dupa anul nou lumea se reapuca de wow si se mai face si G2.
Anyway, cred ca discutiile astea sunt constructive si ne ajuta, pentru ca ne spunem parerile si opiniile.
O sa fiu greu cu G2 daca nu mai vine cineva care era inainte (Chynezu, Weed...etc), pentru ca ei sunt mai vechi si ar avea mai multa autoritate.

Bafta cu progresul!
<<

Loveliest

Post 04 Jan 2017, 16:20

Discutii de-astea pe loot si controverse G1 vs G2 vs G3 au fost de cand s-a format guilda. Dinainte de Twisted chiar, de cand era Dina in Maat. Si nervi ca se "fura" / "folosesc" playeri de la celelate grupe si nu se da nimic inapoi. Si au tot fost (vezi Maomiau etc).
In general guilda Twisted nu a putut acomoda cu succes mai mult de o grupa de progres - cand s-a intamplat a fost exclusiv pe umerii unui raid leader care nu mai vroia pe urma sa-si "sacrifice" echipa pentru binele G1.
De asemenea, rezerverele luate din oameni care nu raideaza constant nu pot sa performeze la acelasi nivel. Pentru ca nu au gear. Pentru ca nu au experienta cu tactica propusa. Pentru ca nu sunt obisnuiti cu echipa etc. Un roster sanatos se tine cu rezerve luate la raid constant, nu oameni imprumutati o data pe luna.

Point is: nu va propuneti sa faceti imposibilul; nici "pe vreamea lui Dina" nu era mai bine, si-a luat Dina atatea injuraturi pe loot / tactici / atitudine ca probabil i-au intrat in reflex.
Image

Return to Pălăvrăgeală